Dla rodziców
Materiały dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu
Przed rozpoczęciem ferii Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
Czytaj więcej...........
Wykonujemy zadania z zakresu pomocy społecznej skierowane do rodzin zastępczych, osób niepełnosprawnych oraz innych rodzin/osób w kryzysie
https://www.facebook.com/286250084887158/posts/1936704203175063/
Bazy adresowe instytucji, które świadczą usługi dla osób i rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie w województwie wielkopolskim
http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/pomoc_ppp/2021/08/instytucje-swiadczace-pomoc/
W ramach programu infolinii interwencyjno-informacyjnej Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od kilkunastu lat zapewnia bezpłatną i anonimową pomoc:
- 800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 12 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W każdym europejskim kraju pod numerem 116 111 osoby poniżej 18 r.ż. otrzymają potrzebną pomoc i wsparcie.
Uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Do zadań poradni należy nie tylko diagnozowanie dzieci i młodzieży, efektem którego jest m.in. wydanie opinii lub orzeczenia, ale również udzielanie bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Pomoc ta – bezpłatna i dobrowolna – polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Poradnie wspierają także rodziców w rozpoznawaniu i rozwijaniu potrzeb rozwojowych, edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Pracownicy poradni pomagają również uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kariery zawodowej.
Warto wiedzieć, że do poradni można zgłosić się nie tylko wtedy, gdy problem już występuje, ale także wtedy, kiedy chcemy zadbać o odpowiednią profilaktykę, korzystając z pomocy doświadczonych psychologów, pedagogów oraz terapeutów.
Informacje na temat oferowanego wsparcia są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach i przedszkolach.
Dane kontaktowe do publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych:
- Wydział Nadzoru Pedagogicznego w Poznaniu – miasto Poznań, powiaty: gnieźnieński, międzychodzki, obornicki, poznański, szamotulski, średzki, śremski, wrzesiński
- Delegatura w Kaliszu – miasto Kalisz, powiaty: jarociński, kaliski, kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski
- Delegatura w Koninie – miasto Konin, powiaty: kolski, koniński, słupecki, turecki
- Delegatura w Lesznie – miasto Leszno, powiaty: gostyński, grodziski, kościański, leszczyński, nowotomyski, rawicki, wolsztyński
- Delegatura w Pile – powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki, złotowski